Švédsko
Švédsko |
„Nevíte, že ti, kteří běží v závodní dráze, běží sice všichni, ale jen jeden dostane cenu? Běžte tak, abyste ji získali.“ – 1. Korintským 9,24
Počet obyvatel: 8 873 052
Hlavní město: Stockholm
Nejrozšířenější náboženství: luteráni, římští katolíci, pravoslavní, baptisté, muslimové, židé, buddhisté
Etnické skupiny: Domorodí obyvatelé: Švédové a příslušníci národnostních menšin (Finové, Laponci [Sámové]), přistěhovalci narození v zahraničí nebo první generace narozená ve Švédsku: Finové, Jugoslávci, Dánové, Norové, Řekové, Turci
Poloha: Švédsko leží v severní Evropě, obklopuje ho Baltské moře, Botnický záliv, průlivy Kattegat a Skaggerrak, rozkládá se mezi Finskem a Norskem
Švédsko, které kdysi bývalo zemí emigrantů, se dnes naopak stalo cílem přistěhovalců. Švédská vláda poskytuje v současné době přistěhovalcům domov v rozsahu, který nemá obdoby. Finové přišli do Švédska v letech 1940 – 1945 kvůli vpádu Rusů a dnes tvoří nejpočetnější menšinu. Etnická různorodost země se neustále zvyšuje, a to velmi rychlým tempem. Švédové jsou známí svou štědrostí vůči cizincům a většina obyvatel stojí o to, aby země zůstala útočištěm pro politicky utlačované i v budoucnu. Švédové jsou možná ostýchaví a rezervovaní, ale když dojde na pohostinnost, z jejich laskavosti vůči cizincům si můžeme vzít příklad.
Zeměpisná izolovanost země od politických a vojenských bouří, které se přehnaly zbytkem Evropy, přispěly k vytvoření pevné národní identity a jednoty. Obyvatelé Švédska usilovali o nastolení rovnosti v mnoha společenských oblastech. Tato ‚kulturní‘ rovnost hluboce zakořenila ve švédských rodinách. K jejím projevům patří méně autoritářských postojů, vysoký počet pracujících žen a ustupující patriarchální charakter švédské rodiny.
Švédové jsou obecně tolerantní, vnímaví lidé se silnou pluralitní tradicí. Je však možné, že jejich nejsilnější stránky jsou současně také jejich největšími slabinami. Právě pluralismus totiž možná vedl ke vzniku swedenborgianismu neboli Nové církve. Swedenborgianismus se zaryl do srdcí lidí hlouběji než socialismus, protože byl založený na náboženské oddanosti. Probuzení v té době způsobilo v lidech hlad po něčem hlubším, než pouhé společenské obnově. A náboženství obsahovalo víru v mystické zkušenosti. Příkladem jedné ze Swedenborgových doktrín je učení, že Druhý příchod již nastal – a ve skutečnosti stále probíhá. Swedenborg řekl: „Druhý příchod neznamená skutečné fyzické zjevení Pána, ale spíše jeho návrat v duchu a pravdě, jehož jsme svědky v současné době.“
Dalším příkladem otevřenosti Švédů je veřejné přijímání a vstřícné postoje vůči oblasti sexu a tolerance liberálního chování. Obraz Švédska jako země otevřenosti vůči otevřenému vyjadřování sexuality je obrazem, jehož význam se Švédové snaží snížit. Zprávy uvádějí, že stále vyšší počet obyvatel Švédska si dnes uvědomuje, že by se v oblasti morálky měly zavést užší mantinely. Modlete se, aby Bůh navštívil Švédsko s probuzením v oblasti svatosti a čistoty.
Jedním z možných důvodů existence duchovních pevností v dnešním Švédsku je skutečnost, že první obyvatelé země přijali pohanské náboženství. Za éry Vikingů (800 – 1000 n. l.) byla v zemi praktikována severská mytologie. Nejvyšším božstvem byl „Odin“, pán bohů i lidí. Vikingové věřili, že Odin v bitvách zachraňuje padlé bojovníky a odnáší je na svém koni. K dalším bohů patřili „Frö“, bůh lásky a plodnosti a „Fröja“, bohyně lásky a plodnosti. Možná nejznámějším vikingským bohem byl „Tor“ (bůh hromu), který byl považován za mocného bojovníka. Pokud nedojde k pokání z pohanských kořenů, mohou tyto kořeny způsobovat duchovní slepotu vůči Božím věcem. Pro národ, který má podstatnou část své národní identity zaobalenou v mytologii není snadné opustit věci, které neoslavují Boha. Skutečné probuzení však může odplavit věci z minulosti a připravit cestu Pánu, aby přinesl příběhy, které budou oslavovat Boží velikost.
Záhy po reformaci bylo Švédsko vyhlášeno evangelikálním královstvím – stalo se tak na půdě parlamentu ve Västerås roku 1544. V polovině 16. století Švédsko, Dánsko, Rusko a Polsko zápasily o vliv nad baltskými územími, které dříve patřily Řádu německých rytířů. Švédsku se podařilo obsadit severní část Estonska a tento úspěch se stal začátkem expanzivní švédské zahraniční politiky. Rostla však nejen politická moc Švédska, ale po celé zemi se začala také projevovat Boží moc. V 18. a 19. století bylo Švédsko svědkem několika evangelikálních probuzeneckých hnutí. Některé skupiny opustily Švédskou církev a vytvořily „svobodná shromáždění“. Začátkem 20. století se vznikl proud nového sebeuvědomění, který se velmi rychle ujal. Vznikl nový filosofický směr, který se stal známým pod označením „Hnutí mladé církve“. V rámci tohoto hnutí byly znovuobjeveny historické kořeny církve a národa a byla zdůrazňována klíčová role církve pro jednotlivé obyvatele země a celou společnost.
Historie plná otevřenosti představuje pro Švédsko naději. Pán si použije podobné dobré vlastnosti ve svém plánu vykoupení, a projeví skrze ně svou moc. Může si použít otevřenost jako vstupní bránu pro svého svatého Ducha, aby k sobě přitáhl srdce lidí a usvědčil mysli svou pravdou. Švédsko má pokročilý politický a ekonomický systém, který by měl naplňovat veškeré sociální potřeby obyvatel. Bůh si používá lidi s otevřeným srdcem, aby se dotýkali těch, kdo jsou v nesmírné nouzi. Jaká úžasná příležitost k modlitbám, aby si Pán použil švédský dar pohostinnosti a milosrdenství ve službě pro své království!
Modlitební témata:
- V zemi vyrůstá celá generace mladých lidí, kteří nemají k dispozici žádné relevantní svědectví evangelia. Ke zvládání tohoto úkolu je vyzbrojeno jen několik sborů a agentur. Modlete se, aby Pán povolal zbožné vedoucí, kteří budou moci sloužit těmto mladým lidem.
- Modlete se za příslušníky nezasažených etnických skupin ve Švédsku. K těmto skupinám patří laponští Sámové a Židé. Byl dokončen překlad Bible do dvou jazyků (z celkového počtu pěti, kterými tito lidé hovoří). Modlete se, aby Sámové mohli přinést do švédských sborů vlastní autentické prvky. Proste Pána žně, aby vyslal milující, zapálené křesťany, kteří budou sloužit mezi příslušníky židovských komunit.
- Pod vlivem tolerantní kultury s Švédové zaměrují více na hmotnou než na duchovní prosperitu. Od minulého století dochází k neustálému poklesu počtu vyznávajích křesťanů. Modlete se, aby Bůh jednal a povzbudil obyvatele k osobní vydanosti Kristu a respektování biblických principů.