Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veronica Mars

21. 5. 2008

Seriál: Veronica Mars

"Osoba sedící naproti motelu a s foťákem sledující nevěrné milence může mít za pár hodin písemku z matiky, tak si s tím prosím pospěšte...," říká Veronica Mars. Je soukromé očko ze střední školy.

každý všední den; 16:05; TV Nova

O Veronice Mars se často mluví jako o moderním televizním teenagerovském neo-noiru. To je skutečně hodně přizvisek, ale víceméně na ní sedí. Je moderní, využívá řadu soudobých až videoklipových filmařských fines a vtip v dialozích často staví na popkulturních narážkách a odkazech. Je to také docela typická teenagerovka - hlavní hrdinka je studentkou docela typické americké střední školy, se všemi jejími sociálními hiearchiemi ("geekové", machři, pracháči...), s láskami a vztahy. A je to také docela zajímavý pokus o neo-noir, jelikož do sebe tento vztahový moderní teenagerský seriál dokáže docela vkusně implantovat i prvky klasických noir filmů.

Hlavní hrdinkou je soukromé očko. Veronica Mars chodí na střední školu, musí psát písemky a připravovat se do školy, ale ve volném čase také občas sedí v autě, má foťák s obrovitým objektivem a u motelu zvěčňuje mimomanželské románky. Její otec je totiž také soukromé očko a hodná dceruška mu velice svědomitě vypomáhá. Taťka Veroniky býval dřív městským šerifem. Měl ve městě dobrou reputaci, ale když byla zavražděna dcera místního milionáře a on obvinil otce, tak o práci přišel. Tato událost vůbec změnila Veronice život. Rozešel se s ní kluk, bratr zavražděné dívky. Utekla jí matka, která může mít s celou záležitostí něco společného. A Veronica už ve škole dávno není navrchu hiearchie studentů.

Veronica Mars je vlastně detektivní seriál pro mladé a tomu také všechno odpovídá. Jsou zde například pouliční gangy, ale ačkoliv provádějí neplechu, je v rámci jistých mezí (nějaké to mlácení, ale jen aby se někomu nestalo nic vážného) a šéf gangu má také dobré srdce. Hlavní dějovou linkou první sezony je vyřešit vraždu dcery zámožného multimilionáře, která změnila Veronice celý život. Mezitím sem tam pomáhá vyřešit nějaké věci spolužákům, občas vypomůže s případem svému taťkovi. Do konce první sezony se víceméně všechno vyřeší, od té další se Veronica zaměřuje zase na nové záležitosti. Jejich vyřešení jí trvá zhruba šest a více dílů, takže nekopíruje klasickou formulku detektivních seriálů.

Celá detektivní zápletka ale vlastně není natolik zajímavá jako ten zbytek (ačkoliv například hledání otce jednoho spolužáka hned ve třetím díle má příjemný zvrat). Jakkoliv v seriálu převažuje detektivní část, na Veronice Mars je mnohem zajímavější inteligentní humor, vztahy a postavy. Tohle je seriál, který se s tím skutečně nepáře a dokáže udělat z hlavního záporáka objekt vášnivého milostného vzplanutí hlavní hrdinky. Například.

Peprné dialogy (otec: "Jaké bylo rande?", dcera: "Konverzace vázla, ale sex byl senza." otec: "To nebylo vtipný...!") a situace (např. ukázka, jak přišla Veronica Mars o panenství) občas prostřídají úděsná seriálová klišé (dojemná rodinná shledání apod.), ale co nezachraňují scenáristé, o to se postará alespoň hlavní představitelka. Kristen Bellová je prostě dokonalá Veronica Mars. Roztomilá, s úsměvem Natalie Portmanové a charismatem Humpreyho Bogarda (umocněné jejími noirovskými voiceovery).

Veronica Mars není žádné umění, ale pouze inteligentní a chytrá oddechová zábava. Má vtipné dialogy (bohužel v televizi pokažené překladem i dabingem) a v záloze připravenou spoustu nečekaných zvratů. A koho by nepotěšila také ta celebrity camea (Paris Hiltonová jako tupá blondýna; Kevin Smith jako zaměstnanec ve videopůjčovně...).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář