Dawsonův svět
Seriál: Dawsonův svět
Kdo by si je nepamatoval? Dawson, Joey, Pacey a Jen. Parta kamarádů v seriálu mapujícím jejich dospívání. Televize Nova se rozhoupala a po třech letech nám konečně přináší i konec celé série.
Při prvním pohledu na sestavu hlavních postav a dokonce i na základní zápletku by se mohl neinformovaný divák velmi zmýlit. Ne, Dawsonův svět rozhodně není jen nějaká napodobenina Beverly Hills 90210. Dawsonův svět byl na vrcholu své slávy seriál, který definoval moderní žánr o teenagerských vztazích a zároveň se mu vkusně dařilo dělat si legraci sám ze sebe. Pohrával si s tématy, pohrával si s žánrovými klišé a současně se jim nečekaně vyhýbal. Otevřeně mluvil o velkých společenských tabu, otevíral kontroverzní zápletky a přesto působil až neuvěřitelně realisticky. Řada teenagerů se v postavách nacházela a se seriálem rostla. Američtí kritici jej opěvovali a někteří dokonce tvrdili, že Dawsonův svět je teenagerským ekvivalentem filmů Woodyho Allena. Dekonstrukce puberty se vším, co k tomu patří.
Když se Dawsonův svět objevil v roce 1998 poprvé v USA v televizi, měl ihned obrovský úspěch. Postupně se z něj stala popkulturní klasika, dialogy postav se začaly citovat v běžném životě a mezi teenagery to byl jeden z nejsledovanějších televizních pořadů. Vymyslel ho Kevin Williamson. Člověk, který oživil hororový žánr svými snímky Vřískot nebo Tajemství loňského léta. Když například ve Vřískotu hned na začátku nechal zabít Drew Barrymore, která byla předtím prezentována jako jedna z hlavních postav, všem bylo hned jasné, že tohle bude vskutku originální podívaná. Dawsonův svět byl také originální. Williamson ho založil na svém dospívání a v hlavní postavě Dawsona Leeryho lze nalézt řadu paralel s jeho vlastním mládím.
Dawson Leery je fanoušek filmů, zejména pak Stevena Spielberga. Každou sobotu u sebe doma pořádal večer u televize projekce filmů, na které zval svou kamarádku z dětství, Joey Potterovou. Leželi spolu v jedné posteli a sledovali oblíbené filmy. Zpočátku zcela platonicky, ale jakmile oslavili patnácté narozeniny a na intimních partiích se jim začalo objevovat první ochlupení, něco se změnilo. Už nemohli jen tak ležet vedle sebe a nevinně sledovat E.T. - Mimozemšťana. Do hlav jim začaly intenzivně bušit hormony a oba to zaznamenali. Dawson byl pořád ten romantik posedlý filmy, pokoj měl oblepený plakáty filmů Stevena Spielberga a v jeho posteli měl své čestné místo plyšový ET. Pořád věřil, že na všechny životní otázky lze nalézt odpovědi ve Spielbergových filmech. Ale s pubertou přicházelo i poznání, že filmy nejsou v životě zdaleka všechno.
Je myslím zbytečné detailněji popisovat děj seriálu. Během šesti let, co se seriál vysílal, se hodně změnilo a hodně událo. Důležité je pouze to, že po první třináctidílné řadě už Dawsonův svět nikdy nebyl tak geniální jako předtím. Na konci první řady se Dawson a Joey poprvé políbili, sledovali jsme jejich siluety v okně Dawsonova pokoje a se závěrečnými titulky měla legenda skončit. Jenže neskončila. Diváci si vyžádali pokračování a seriál, který se během první řady dokázal navždy zapsat mezi nejdůležitější události v televizní historii, se postupně propadal mezi zcela standardní teenagerské série.
Druhá řada pořád obsahovala spoustu silných dílů, jenže po jejím konci odešel Kevin Williamson a s ním i celá atmosféra. Diváci Dawsonův svět sledovali dál, ale už nejspíš jen proto, aby viděli, jak to s jejich oblíbenými postavami dopadne. Autoři se pořád snažili navázat na promyšlenou genialitu první série, pohrávali si se žánry (například ve 4. řadě je celý díl natočený po vzoru noir filmů), ale už se jim nikdy nepodařilo dosáhnout stejné kvality. Z Dawsonova světa, který byl pro filmové fajnšmekry doslova lahůdkou (běžný televizní divák jistě nepochopí Dawsonovu hlášku ohledně filmu Jeana-Luca Godarda: "Jak se ti nemůže líbit film, ve kterém se používá jako falešné jméno László Kovács?"), se stala televizní tuctovka.
Přitom i pokračování se pořád snažilo používat elementy, které fungovaly během první série. Patnáctiletí teenageři v ní používali složité až knižní dialogy, spoustu cizích slov (na toto téma vyšla řada odborných prací, která je přesvědčena, že díky Dawsonovu světu si řada amerických teenagerů enormně obohatila slovní zásobu), neustálé narážky na současnou popkulturu. Jenže i to se časem okoukalo. Dawsonův svět přesto dokázal vygenerovat řadu filmových hvězd. Katie Holmes coby Joey Potterová je známá především díky svému vztahu s Tomem Cruisem, ale jako kvalitní herečka se vyprofilovala zejména Michelle Williams (v seriálu hraje postavu Jen), která byla dokonce minulý rok nominována na Oscara za vedlejší roli.
Šestá série, která u nás dnešním dnem začíná běžet v premiéře, je skutečně už jen obyčejným tuctovým teenagerským seriálem, který nemá co nabídnout. Tedy alespoň kromě velkolepého finále. Ukončení šestileté ságy, ke kterému se vrátil za psací stůl sám Kevin Williams po čtyřleté přestávce a dodal nám dojemné, emočně vypjaté a pro řadu fanoušků velmi kontroverzní zakončení. My ostatní jsme ale už jedno zakončení měli. Bylo v pokoji Dawsona, v objetí s Joey a za hudby Beth Nielsen Chapman "Say Goodnight". Konec první série.