Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mentální anorexie a bulimie

21. 5. 2008

Něco o anorexii a bulimii


Mentální anorexie a mentální bulimie 


jsou poruchy, týkající se poruch příjmu potravy.

Ohroženou populací jsou zejména adolescentní dívky. V poslední době roste počet onemocnění u prepubertálních dívek a chlapců (13,14,15 let).

Typické pro tato onemocnění je extrémní zaujetí svým tělem a následným strachem z tloušťky.


Mentální anorexienutí člověka k nepřirozenému odmítání potravy, v důsledku kterého dochází nejenom
k extrémnímu hubnutí, ale i celkovému narušení základních funkcí v těle.
U mentální anorexie prakticky nikdy nejde o nechutenství, ale o přemáhání hladu a redukci příjmu potravy.

Snižování váhy si pacient způsobuje sám nejrůznějšími způsoby:

·  zvracením

·  užíváním diuretik

·  nadměrným cvičení

·  vyprovokovanou defekací

·  nejrůznějšími přípravky na hubnutí

Často se objevuje sebetrýznění za "nedovolené přestupky". Strach z tloušťky a zkreslená představa o vlastním těle zcela ovládá dotyčnou osobu. Pacient není schopen myslet na nic jiného.

Mentální bulimie

se projevuje neodolatelnou touhou po jídle. Jedinec prožívá epizody přejídání
a konzumaci velkých dávek jídla během krátké doby. Po té následuje pocit provinění, viny
a snaha zbavit se nežádoucí potravy způsoby výše uvedenými.
Bulimie bývá často pokračováním mentální anorexie.


Příklad začátku poruchy:

Sedmnáctiletá dívka: velice svědomitá, ve škole samé jedničky, učí se dvě hodiny denně.
Začala pozorovat, že je silná, často o tom hovořila se svými spolužačkami.
Po té přestala chodit na obědy a postupně omezovala příjem potravy i tekutin.
Z původních 41 kg při 169 cm zhubla na 34 kg.
Začala být depresivní, podrážděná, úzkostná a malátná.....

Anorexie a bulimie


Mentální anorexie se projevuje především výrazným odmítáním potravy a úzkostlivým sledováním váhy. Mezi profesemi nejčastěji postiženými anorexií vedou zcela jednoznačně modelky. K častým obětem však patří i baletky, tanečnice, herečky, zpěvačky či vrcholové sportovkyně.

.

                                        

Všechny tyto profese jsou nejvíce na očích, a proto také určují módní trend. Kult hubenosti ohrožuje hlavně mladé dívky, které jsou módou velmi snadnoovlivnitelné. Svou roli zde hraji i módní časopisy, soutěže Miss a občas i škodolibé poznámky okolí.

.

                        

.

Dívky se chtějí líbit a být přitažlivé. Násilným hubnutím však paradoxně dosahují pravého opaku. Anorexie jejich tělo deformuje a dívky tak ztrácejí typicky ženské tvary postavy. Na pohled pak působí mnohdy spíše odpudivě ...

.

                        

.

Charakteristickým znakem anorexie je zkreslené vnímání vlastního těla. Zrcadlo lže! Dívky se vidí mnohem silnější než doopravdy jsou. Žádné zhubnutí jim nepřipadá dostatečné. Většinou si připadají tlusté, i když jsou ve skutečnosti už velmi hubené až vyzáblé. Svou nízkou váhu ani dobře míněné kritické připomínky okolí však už nejsou schopny objektivně posoudit.

.

              

.

Mentální anorexií či mentální bulimií dnes trpí přes 6 procent populace, převážně se jedná o dívky. Onemocnět však mohou i muži. (Poměr je asi 1:10) V případě asi třetiny pacientů se onemocnění stává chronickým. Nemoc narušuje psychický, sociální i profesionální život postižených.

.

                     

.

K následkům anorexie patří: nízký krevní tlak, zimomřivost, chudokrevnost, závratě, poruchy spánku, dehydratace, zvýšená kazivost zubů, nepravidelná menstruace či její úplná ztráta, srdeční potíže, vypadávání vlasů, zvýšená hladina cholesterolu, odvápnění kostí, selhávání ledvin, snížená imunita ..

.

                       

.

U dívek v pubertě může navíc dojít ke zpomalení či úplnému zastavení vývinu. Bohužel pravě ony patří mezi ohroženou skupinu. Diky již zmíněným módním trendům a vcelku obvyklým dietám, které se dnes nepovažují za nic mimořádného, si rodiče dost často všimnou změn, až když už je situace kritická a vyžaduje odbornou pomoc.

.

                        

.

Dlouhodobá anorexie vede k těžkému nezvratnému poškození organizmu s trvalými následky. Pouze třetina onemocněných se dokáže zcela vyléčit. Sedm procent případů onemocnění anorexií končí smrti! V praxi to znamená, že ročně zemře na následky anorexie zhruba 150 000 dívek a mladých žen.

Asi v 15 procentech anorexii doprovází schizofrenie, endogenní deprese či jiná psychická porucha. Vzhledem k poměrně častým sebevraždám anorektiček se dokonce odhaduje, ze skutečný počet onemocnění končících smrti je až 25 procent!

Důležitá je včasná léčba. Terapie může probíhat u lehčích případů ambulantně, v těžších případech je však nutná hospitalizace na psychiatrické klinice, či na jednotce intenzivní péče se zavedením umělé výživy.

 Téměř vždy je nutná odborná péče, jen výjimečně se ze stavu anorexie může dostat dívka sama. Pro úspěšné vyléčení je však spolupráce rodiny a přátel naprosto nezbytná. Poruchy příjmu potravy jsou totiž často přirovnávány k alkoholismu či toxikomanii.

 Anorexie se může občas změnit na bulimii. Období hladovění se pak střídají s obdobími žravosti. Snědeného jídla se pak dívky či ženy zbavují projímadly a uměle vyvolaným zvracením. Po čase si tělo na tento "kolotoč" zvykne a začne ho udržovat víceméně automaticky.

 Bulimie nemusí být tolik viditelná, protože nedochází k tak výrazné vychrtlosti postavy. Poruchy příjmu potravy se nevyhýbají ani celebritám. Mezi jednu z nejznámějších osobností trpící bulimií patřila napřiklad i britská princezna Diana. I zde samozřejme platí zásada co nejrychlejší léčby. Čím dříve se s ní začne, tím větší je šance k uzdravení.

.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář